Obecní kroniky
Kronika Skramníky, List 109 Strana 217 Obsah této kroniky
Předchozí strana Další strana
Jdi na stranu: 

Vysvětlení k dalším archivním zápisům

Peníze

Kníže Oldřich na počátku 11. století jako první kníže mince razil. Rytci “denárů” vbíjeli na ně obraz sv. Václava, tu jako knížete panujícího, tam jako žehnajícímu lidu svému, tu s křížem, zde s kopím, oštěpem nebo i praporcem v ruce.

Nejkrásnější typy nalézáme na mincích - denárech Břetislava II., Vladislava I., na nichž je sv. Václav zobrazen vedle sv. Vojtěcha. Mince ty jsou z nejkrásnějších v celém tehdejším vzdělaném světě.

“Obol” byl půl denáru. Kupní síla našich peněz:

Deset vajec bylo za denár, kuře za 2, jehně za 8, beránek za 5 denárů. Práce žence cenila se za den na 3 1/2 denáru. To bylo ve 14. století, kdy byly vybíjeny denáry menší, lehčí a kdy k původně čistému stříbru byla přidávána měď.

Za základní mincovní jednotku byla přijata v 11. století hřivna (tak zvaná pražská hřivna) o váze 253 gramů. Z ní bylo původně raženo 240 denárů, 1 denár je více než 1 gram stříbra. Sv. Václav, později český lev, objevuje se posledně na dukátu Matyáše I. z roku 1615, později jen říšská orlice.

Za krále Holce byla za groš ovce. Výtěžky stříbrných hor umožnily králi Václavu II. r. 1300 peněžní reformu, jíž zavedeny místo denárů těžké “pražské groše”, peníz neměnný. Na hřivnu jich šlo 48-60 (kopa), jeden kus vážil téměř 4 gramy. Pyšnil se na nich český lev a koruna. Na “hřivny” počítalo se též ryzí stříbro a zlato: 70 hřiven zlata mělo hodnotu 1.000 hřiven stříbra. Byly vydávány i peníze malé, 12 denárů na groš.

11 kop 20 grošů českých = 22 kop 40 grošů míšeňských =

26 zlatých 26 krejcarů 4 denáry rýnské.

50 kop míšeňských činí 875 zl. rýnských.

Stříbrné zlatky zavedeny v r. 1786 (Vavák, str. 103). (Psáno podle knihy Jan Dolenský “Praha ve své slávě a utrpení”.)

Denáry a groše byly raženy po obou stranách. Německé mince byly raženy ve středověku po jedné straně. Byly ze stříbrného, zlatého a měděného plechu a říkalo se jim brakteáty (plechové mince). I u nás se razily v letech 1110–1300. Sbírky starých mincí můžeme viděti v Národním museu v Praze a v Podlipanském museu v Českém Brodě.

Další strana.