Obecní kroniky
Kronika Skramníky, List 108 Strana 216 Obsah této kroniky
Předchozí strana Další strana
Jdi na stranu: 

blízkosti, že lze usuzovat na to, že tu tři rodní příbuzní dali život při obraně hradiska. Je jisté, že v hradebním příkopu pod valovým sesuvem je pochováno mnoho dalších kouřimských obránců.

Objevená brána ukázala směr k hradištnímu středisku, akropoli, která se letos odkrývá na středním valovém pásmu. Na valu samém objevil odkryv dvě zajímavá stavební slovanská období. Zajímavá proto, že se oba valy neliší tuze stářím, následovala po sobě za nějakých 20-30 let, ale odlišují se stavební technikou. Starší je jako vnější val stavba dřevěno-hlinitá se dvěma fošnovými stěnami, 6 m široká, opíraná šikmými vzpěrami. Mladší je už vybudována pokročilejší přemyslovskou technikou jako kamenná čelní zeď, za níž je hlinito-dřevěný ochoz. Má mocnost 7-9 metrů. Tento střední val obklopuje slovanskou výspu - akropoli. Tu se odhalují stopy hustého slovanského osídlení v obou obdobích, určených dvojími hradbami. Starší osídlení dokládá veliká a podivná halová stavba, která byla likvidována společně se starším valem, měla bizarní tvar: 90 m délky a 6 m šířky. Z části sloužila jako sídliště, z části jako hospodářská budova. Měla také účel pevnostní, neboť přesně sleduje stavbu hradby, je budována stejnou technikou, má dřevěné asi 120 cm mocné stěny, sestávající z pěti kolových řad a dva vchody z vnitřní, nikoli z hradební strany. K mladšímu osídlení patří nepochybně několik srubových staveb, shluklých na akropoli. Na jednu z nich se zvlášť soustřeďuje pozornost. Ta má asi 30 m frontu i jiné mohutné rozměry, takže badatelé doufají, že tu narazili na ústřední palácovou stavbu.

Pod slovanským osídlením našli stopy osídlení pravěkého, lidu se šňůrovou keramikou, s nebožtíky ve skrčené poloze a s milodary. I kamenný zával hrobu nebožtíkova byl zjištěn.

Slovanské stavby zachovávají přesně pravidlo, že jsou budovány na ose východ-západ.

Další strana.