Obecní kroniky
Kronika Skramníky, List 108 Strana 215 Obsah této kroniky
Předchozí strana Další strana
Jdi na stranu: 

V lukách skramnických našel se před sto lety veliký kámen a zbytky trámů od stavidla.

Druhý, malý rybník býval ve vsi pod nynějším hřbitovem a táhly se od něho valy. V nové době byl zanesen hlínou a pískem a po vystavění nynějšího rybníka uprostřed vsi byl zastavěn domky číslo popisné 24-27.

Stará Kouřim r. 1955

Zdejší tvrz byla součástí obrany kouřimského hradiště. Proto připojuji novinovou zprávu o nových výzkumech na Kouřimi, kterou napsal Ladislav Khás:

Vykopávky ve Staré Kouřimi odkryly nejmohutnější zachované hradiště v celé republice. Především byla dokončena rekonstrukce monumentální brány na severní straně vnějšího valu hradiště. Obrovskou, čtyřicetihektarovou rozlohu hradiště chránila totiž ve slovanské době tři valová pásma. Při průzkumu vnějšího valu, posázeného dnes třešňovkou, přišlo se na průrvu ve hradbách širokou 25 metrů. Nálezy brzy ukázaly, že tu jde o imposantní hlavní vchod do hradištního areálu a podaly i přesné zprávy o konstrukci brány, která nemá ve střední Evropě obdoby. Hradební průchod 25 m široký by byl arciť těžkým problémem pro obranu hradiště. Tehdejší stavitelé pevnosti čelili tomu nebezpečí tím, že vestavili doprostřed tohoto prostoru baštu, která vchod dělila na dva užší průchody s bašty hajitelné. Oba průchody ústí na vnější straně do příkopu 6 m hlubokého a 15 m širokého, který byl poklopen padacími mosty. Nad příkopem se zdvihá val ještě do výše 5 metrů. Skládá se z náspu, který opírá vlastní hradbu, jež je komorová. Komora má rozměry 4 ´ 4 m. Vnitřní stěna hradby je fošnová, vnější a boční (boky brány) jsou haťové, to je proutěné a naplněné hlinou. Hradební koruna byla svázána dřevěnými kleštinami a sloužila jako hradební ochoz, zaštítěný hradební zídkou ochrannou. Zídka byla rekonstruována ze sesutého kamení. Výška valu určena z úhlu sklonu opěrných kůlů, o nichž podávají svědectví vytlelé otvory nebo dochované zbytky kmenů. Brána zřetelně zašla při válečném pojednání, byla rozvalena a přímo v ní byly nalezeny kostry tří padlých obránců. Anthropologové na nich našli znaky takové

Další strana.