Obecní kroniky
Kronika Klučov 1950-51 Strana 25 Obsah této kroniky
Předchozí strana Další strana
Jdi na stranu: 

Pásl na pastvinách, stráních, cestách obecních a pozemcích sousedů. Toho času se pole úhořily, byly neobdělány celé lány. Pastýř pásl ovce, hovězí dobytek, brav vepřový, za což byl sousedy držiteli různě odměňován. Sám si držel nějakou tu kravku.

Časně ráno na návsi troubil na roh. Sousedi vyhnali dobytek na náves, on jej sehnal do houfu a pomocí ovčáckého psa hnal celé stádo na pastvu. K polednímu krávy, které dojily, zahnal k dojení a napojení a po celý den byl s dobytkem na pastvě.

Pomáhal sousedům ošetřovati dobytek, zvláště plemenný, což některý pastýř dovedl tak jako nynější zvěrolékaři. To již bylo v těchto pastýřských rodinách dědičné.

O hlavních svátcích chodil po staveních věřících sousedů a to po koledě a pomlázce. Dostával potraviny a různé dary.

Ve zdejší obci jsou o pastýřích zápisy od roku 1772, kdež jest zapsána vdova po pastýři Barbora Merzichová. Roku 1818 - Malý Jan, ženatý - syn Jiří; r. 1840 Skřivánek Jan, r. 1842 Malý Jan, r. 1860 Miřička Jan, r. 1864 Hozman Jan, přivezen z Krupé, r. 1866 Hozman Jan podruhé nastupuje, přivezen z Bylan, r. 1867 Tureček František, přivezen z Chotutic, r. 1880 Malý Jan, který při pastýři dělal obecního posla, r. 1872 Jiroušek Jan, přivezen z Tuchoraze.

Touto rodinou končí služba pastýřská. Počala se pěstovati řepa cukrovka a začaly se osívati všechny pozemky. Přestalo se úhořit a v letech dalších ovce vymizely z obce a celého kraje.

Poslední pastýř Jiroušek Jan postavil si rodinný domek čp. 40 ve zdejší obci a začal živit rodinu z najmutých políček, chovem a handlem krav si přivydělával..

V obecním domku - pastoušce - byl usídlen obecní strážník Josef Diviš, který po třech létech odešel do obce Liblic a po něm nastoupil Picek František, který sloužil až do roku 1946, když co přestárlý odešel do svého domku na trvalý odpočinek.

Další strana.