Obecní kroniky
Kronika Klučov 1950-51 Strana 20 Obsah této kroniky
Předchozí strana Další strana
Jdi na stranu: 

V roce 1903 sázela obec třešně při nové silnici ku Žherům v ouvoze k Chrášťanům, na Božích mukách a vyspraveno ostatní stromoví dle potřeby, což stálo 438 K 37 h. V roce 1911 vysázeno stromoví lesní a okrasné u hřbitova, které dovezl obecní strážník Frant. Picek z lesního úřadu v Černém Kostelci.

Podle polní cesty za kanálem státní dráhy a ku moklině byly vysázeny štěpy a hrušně a to nadvakrát, podruhé v roce 1918.

Obraz hospodaření obce se stromovím jest do roku 1918. Dle staré účetní knihy vysazování a udržování stálo 2.044 K 84 h. Utrženo bylo za ovoce a dříví 5.695 K 67 h.

Od roku 1919 se vede zápis o stromoví dle nově založeného inventáře obce každým rokem.

Staré lesy

Dle knih panství v Černém Kostelci stával po hranicích Klučova a Kounic Kounický háj, po většině dřeva habrového a bukového. Po hranici Klučova a Poříčan sahal les až ku Poříčanskému mlýnu a ku zahradám, které sousedily s potokem Šemberou. Les tento se nazýval Bažantnice, taktéž stromů listnatých.

U potoka na okraji lesa stála hajmovna, která do dnešní doby ještě stojí. Stavení a zahrada prodána a zčásti věnována - při pozemkové reformě v roce 1927 - manželům Poslušnovým.

Na straně východní zdejší obce, kde se říká na Záhabří, táhl se les jehličnatý od Klučova až ku faře v Poříčanech.

Silnice a mosty

Ve staré knize účetní zdejší obce nacházíme v roce 1829 první vydání na silnici a sice obnos 8 zl. 44 kr. a ten samý rok dle repartice na obec Klučov připadlo ku placení 3 zl. 24 kr. Není z účtů zřejmo, na kterou silnici to bylo, ale jest jisto, že to bylo na silnici z Poříčan do Kounic, neb jiná silnice zde toho času nestávala.

V roce 1838 zaznamenána v téže knize outrata zástupců obce zdejší kvůli silnici 3 zl. 42 kr., v roce 1840 outrata v Kostelci, kde se

Další strana.