Obecní kroniky
Kronika Žhery, List 15 Strana 30 Obsah této kroniky
Předchozí strana Další strana
Jdi na stranu: 

František Novák, vlastní životopis

Vězeň František Novák,

nar. 30. 1. 1906 ve Žherách, bytem Praha 9, Fučíkova 616.

Syn zemědělského dělníka, chodil do obecné školy v Skramníkách a 3 roky do měšťanské školy v Českém Brodě. 2 roky pracoval jako zemědělský dělník, v březnu 1922 vstoupil do učení klempířskému řemeslu v Praze, kam dojížděl denně vlakem. Po vyučení pracoval u svého mistra do července 1927, přešel jako klempířský dělník do Českomoravské - Kolben-Daněk, automobilky Praga.

Od svého mládí byl činný v dělnickém ochotnickém spolku v Skramníkách. Novák byl členem Okresního výboru FPT v Nymburce.

V roce 1929 se oženil s Marií Hájkovou, zemědělskou dělnicí ze Skramník.

V roce 1935 se odstěhoval ze Žher do Prahy. Syn František se narodil 22. 11. 1929, byl u babičky a děda v době školní docházky do obecné školy v Skramníkách, při přechodu na měšťanskou školu si ho vzali rodiče do Prahy.

Soudruh Novák začal pracovat po Mnichovu v r. 1938 v ilegální organisaci KSČ v Praze 9. Po okupaci ČSR v březnu 1939 tato organisace vystupňovala svou činnost zaměřenou na tyto hlavní úkoly:

  1. obstarání bytů pro soudruhy žijící v ilegalitě,
  2. sbírání informací o vývoji a číslech výroby v závodech,
  3. o smýšlení a chování osazenstva závodů vysočanské průmyslové oblasti,
  4. sbírání peněz a potravinových lístků na výživu soudruhů v podzemí,
  5. informování stranického aktivu o vývoji situace v zahraničí, později na frontách II. světové války. To se dělo pomocí ilegálních letáků a rozšiřováním ilegálního Rudého práva.

Po zatčení ÚV KSČ gestapem tato činnost byla načas přerušena. Na konci r. 1941 poskytl soudruh Novák svůj byt redaktoru Rudého práva v ilegalitě, soudruhu Josefu Krátkému. Ten si v bytě zřídil sazárnu, kde vysazoval Rudé právo. V této práci vydatně pomáhal soudruh Novák a jeho dvanáctiletý syn František. Soudruh Krátký dostal klíče od Novákova bytu a do něho chodil kdy bylo potřeba. Zde dostával i stravu. Tato činnost byla přerušena v době domovních prohlídek vysočanských bytů po atentátu na Heydricha. Protože bylo nebezpečí, že domovní prohlídky objeví objemné kufry se sazárnou, odstěhoval s. Krátký sazárnu jinam. Byl však 8. 7. 1942 gestapem zatčen, odsouzen k trestu smrti a 11. 9. 1944 byl popraven. Na rodinu Novákových však nevyzradil naprosto nic.

Začátkem roku 1943 zapojil se soudruh Novák do ilegální komunistické organisace v Českomoravské. Platil příspěvky, rozšiřoval letáky a zprostředkoval předání vysílačky ÚV KSČ, kterou přivezl do svého bytu, odkud si ji vyzvedli soudruzi Kolář a Džus.

Dne 27. 9. 1943 narodil se manželům Novákovým druhý syn Jaroslav.

Po zatčení vedoucího skupiny Českomoravské soudruha Maříka dochází v září k rozsáhlému zatýkání v Českomoravské, kdy byl zatčen i soudruh Novák dne 30. 9. 1943.

Další strana.