Obecní kroniky
Kronika Žhery, List 15 Strana 29 Obsah této kroniky
Předchozí strana Další strana
Jdi na stranu: 

Okupace 1938–1945

Čas míjel za stálé práce při starostech o vezdejší chléb a budoucnost dětí. Do klidu a míru zazněl válečný pokřik Adolfa Hitlera: “Chceme životní prostor!” Z pohraničí Čech mu odpovídal Henlein: “Češi nemohou být považováni za samostatnou národnost. Proto musí být v budoucnu čeština úplně potlačena. Její zmizení je v zájmu Německé říše.”

Mnoho jiných krvavých i nekrvavých opatření bylo v zájmu nacistů. Vrah českého národa K. H. Frank vyhlásil plán: “Nejúplnější řešení by bylo okamžité úplné vysídlení českého národa a osídlení území německým obyvatelstvem.” V dané chvíli nebylo to opatření proveditelné. V únoru 1942 říká Heydrich: “40 % českého národa je možno poněmčit. Ostatní budou vyvezeni nebo fysicky likvidováni.”

Díky vítězství Sovětské armády byly zmařeny tyto hrůzné plány nacistů. Ale je dobře znovu připomínat a varovat svět. Dne 10. října 1938 byla okupace pohraničí za souhlasu anglické a francouzské vlády. Dne 15. března 1939 byla okupace Československa. Dne 9. května 1945 bylo Československo osvobozeno.

Za druhé světové války byla obec vyssávána německým upírem jako všechny jiné obce. V roce 1944 bylo odvedeno 650 q pšenice, 350 q žita, 350 q ječmene, 300 q brambor, všechna řepa podle nařízení okresního úřadu. Z 1 ha polí odváděno 25 kg vepřového, 80 kg hovězího masa a pravidelně 300 l mléka ročně.

V březnu 1945 přijela pátračka - gestapo z Kolína, vymáhali obilí hrozbami a stavěním lidí po několik hodin venku obličejem ke zdi, políčkovali je a vymohli 70 q obilí.

Ke konci války dělal zákopy na slezském pohraničí Josef Němec. Do zahraničních států neodešel nikdo.

Nemocní a ranění němečtí vojáci šli mimo ves ke Kostelci v počtu kolem 200 lidí a u vsi zahodili ruční granát. Byl zneškodněn hlídkou. Sedm osob, bývalých vojínů, šlo hájit liblickou vysílací stanici a ve zdraví se vrátili. Němci zatím utekli před Sovětskou armádou.

Vítězné sovětské vojsko přineslo svobodu i do naší vsi. Na státní hranici je obyvatelé radostně vítali. I šedesátiletý Frant. Jonáš z naší vsi je vítal u Kleček. Úplně se ztratil, byl prohlášen za nezvěstného.

V květnu byl ustaven místní národní výbor a hned se ujal všech prací k zvelebení obce.

V roce 1946 bylo přiděleno do vsi na zemědělské práce 20 Němců. Po žních byli posláni do Říše.

Další strana.