Obecní kroniky
Kronika Klučov 1951-75 Strana 23 Obsah této kroniky
Předchozí strana Další strana
Jdi na stranu: 

Jest to velký krok ku zlepšení práce lidové správy a ku dokonalejšímu zajištění zemědělské výroby a výkupu.

Až doposud se zabývalo prací lidové správy, rozpisy, výrobou a výkupem 2 858 újezdních tajemníků. Celkové peněžité náklady na ně si vyžádali 301 milion Kč. Mimo těchto pracovalo v celoročním průměru 2 500 důvěrníků okresních komisí pro zemědělskou výrobu a výkup (z naší obce Novotný Alois u obilního družstva v Poříčanech), kterým stát vyplácel 180 milionů Kč; 2 690 organisačních pracovníků hospodářských družstev a 513 organisačních pracovníků mlékáren, kterým stát vyplácel 345 milionů Kč, celkem to byl roční náklad 827 mil. Kč.

Při tom ovšem skutečný stav a počet osob, které spolupracovaly při zajišťování výroby a výkupu na vesnicích, byl o mnoho vyšší a náklady s tím spojené je těžko dnes vyčíslit.

Usnesením vlády z 11. 12. 1951 ruší se systém újezdních tajemníků, organisačních pracovníků a místo toho zavádí se jednotný způsob, že každý místní národní výbor bude míti svého tajemníka, který bude důkladně připraven na své úkoly, bude výkonným orgánem národního výboru, jeho administrativním a politickým pracovníkem, bude rádcem předsedy, jeho pomocníkem, taktéž všech referentů a celého pléna místních národních výborů.

Nové opatření znamená roční úsporu 70 milionů Kč na platech a výdajích, které až dosud si vyžadoval tak rozmnožený systém.

Z vesnice zmizí, jak řekl na poradě předseda Krajského národního výboru z Bratislavy, korhorty harcovníků, kteří bez plánu jezdili po svých úsecích zajišťovati výrobu a výkup a to velmi často až několikrát za den na jedno místo, vyhledávali funkcionáře MNV, aby se tázali a kladli otázky, na které včera neb před několika málo hodinami bylo jim odpověděno.

Místní národní výbory novou úpravou budou míti lepší možnosti k rozvinutí práce a ku zlepšení činnosti komisí.

Další strana.