Obecní kroniky
Kronika Klučov 1951-75 Strana 22 Obsah této kroniky
Předchozí strana Další strana
Jdi na stranu: 

Tajemníci na vesnicích

Pro pamět opisuji článek z časopisu Práce z 10. 1. 1952 od Jindřicha Jirky:

Tajemníci na vesnicích

Čtyři až pět organisačních pracovníků, kteří na sklonku žní 1951 na vesnici zajišťovali zemědělskou výrobu a výkup, nebylo nijakou zvláštností, dokonce se jich v období jednoho týdne vystřídalo v našich vesnicích i více. V době, kdy rostly úkoly vesnických národních výborů, to byla jediná cesta, protože funkcionáři volení lidem byli zaplaveni administrativními pracemi a jinými drobnými úkoly, na politickou práci mezi zemědělci a obyvateli vesnice měli jen velmi málo času.

Potíž byla především v tom, že národní výbory první a druhé kategorie neměly stálé zaměstnance, kteří by na místním národním výboru vykonávali administrativní práci a uvolňovali tak volené funkcionáře pro jejich hlavní úkoly.

Vedle toho převod zaměstnanců do výroby, rozvíjení masově politické práce, plánování práce na vesnici, kulturní činnost a všechny ostatní požadavky vyžadovaly urychlené zlepšení práce národních výborů.

Při tom množství úkolů zbývalo na hlavní, nejdůležitější úkol - zajištění zemědělské výroby a výkupu - velmi málo času.

Ustanovení újezdní tajemníci (zde Jarosl. Mazal z Poříčan) neovládali ty úkoly, které plniti. Být rádcem a pomocníkem čtyřech až šesti předsedů místních národních výborů, bylo nadlidskou prací, proto vykazoval dosavadní způsob této práce řadu nejzávažnějších nedostatků. Bylo to zejména proto, že zajišťováním výroby, rozpisu a výkupu se zabývalo příliš mnoho orgánů, jejichž práce nebyla řádně kontrolována a často i jimi samými nechápána a neovládána.

Tento stav vedl k oslabování osobní zodpovědnosti a k oprávněným stížnostem z řad funkcionářů místních národních výborů a ještě více ku stížnostem z řad rolníků samých. Vládní usnesení ze dne 11. 12. 1951 řeší tento stav tím, že schvaluje ustanovení tajemníků u všech vesnických místních nár. výborů.

Další strana.