Obecní kroniky
Kronika Klučov 1951-75 Strana 4 Obsah této kroniky
Předchozí strana Další strana
Jdi na stranu: 

je staroslovanské hradiště, které se od loňského roku prozkoumává.

V hradišti bylo zjištěno osídlení z mladší doby kamenné. Na plošině hradiště jsou základy Jordánovské chaty se zbytky keramiky a pazourkovými nástroji. V blízkosti chaty byly objeveny kulturní jámy knovízské.

Z doby slovanské se v hradišti zachovaly dva valy a dva příkopy. Na území hradiště jsou stopy hustého osídlení, téměř v každé sondě byla obilnice (jámy v zemi), do níž si obyvatelé hradiště ukládali obilí. Ve dvou obilnicích byly nalezeny i mlýnské kameny.

Po celém území hradiště jsou stopy tehdejšího života.

Průzkum provádí Státní archeologický ústav. Nalezené památky se v ústavě konservují, vědecky zpracovávají. Po ukončení průzkumu budou nalezené památky uloženy v Podlipanském museu v Českém Brodě.

Archeologické nálezy v Klučově

Článek, který napsal pro Archeologické rozhledy 8. 9. 1951 dr. J. Kudrnáč, knižně vydal Státní archeologický ústav v Praze, redikuje dr. Jan Filip, keramiky fotografoval Rudolf Podzemný. Též sondy a příkopy na místě samém, obrázky jsou zařazeny do rozhledů.

Ku záznamu byly do místní pamětní knihy Rozhledy s laskavosti dr. J. Kudrnáče zapůjčeny k opsání kronikáři:

Nové objevy u Klučova v roce 1951

Předběžný výzkum v roce 1949 prokázal, že návrší severně od Klučova u Českého Brodu byla ve starší a střední době hradištní slovanská osada. Návrší klesá západními a jižními stráněmi příkře do Českobrodské roviny a podél potoka Šembery, který teče směrem k Poříčanům.

Další strana.