Obecní kroniky
Kronika Klučov 1950-51 Strana 154 Obsah této kroniky
Předchozí strana Další strana
Jdi na stranu: 

Opravdovým překvapením pro archeology však jest nejen vzácná a starobylá keramika staroslovanská - hluboké obilnice vykopané v zemi a vymazané cihlářskou hlínou, nýbrž i zbytky valů, odkryté na západní straně hradiště. Valy byly nasypány z hlíny a upevněny na vnější straně trámy, kolmo do země zapuštěnými.

Zbytky keramiky, získané rozsáhlými výkopy, jsou velmi starobylé a dokazují, že Klučovské hradiště patří mezi nejstarší slovanská hradiště v Čechách.

V hlubokých obilnicích, které byly vyhloubeny v zemi, byly nalezeny zbytky prosa, kosti zvířat domácích i divokých. Nálezy dokazují, že Slované na Klučovském hradišti pěstovali na okolních polích proso a jiné druhy obilí a na pastvinách vypásali stáda dobytka. Potraviny doplňovali masem ulovených zvířat, jako jelenů, srnců a medvědů, i masem ryb, jichž bylo v říčce pod hradištěm jistě dostatek.

Ve výkopech na Klučovské ostrožně se bude pokračovati v příštím roce.

Po ukončení prací na Klučově bude prozkoumáno hradiště u Přistoupimi, jehož hradištní keramika jest starobylá a velmi podobná keramice Klučovské.

Výzkum hradiště u Klučova, které bylo osídleno značným počtem lidí, nám osvětluje mnohé otázky týkající se dávného života v tomto koutě české vlasti.

Další strana.