Obecní kroniky
Kronika Klučov 1950-51 Strana 153 Obsah této kroniky
Předchozí strana Další strana
Jdi na stranu: 

jak jest podán doslovně a poukazuje na dřívější záznam v pamětní knize, díl prvý, strana 2 a záznam v pamětní knize, díl druhý, strana 128. Tyto záznamy mnohé osvětlují.

Významné staroslovanské hradiště u Klučova

Asi před padesáti léty při jedné z návštěv na místě samém zjistil univerzitní profesor Píč na ostrožně nad Klučovem u Čes. Brodu stopy slovanského osídlení. Jeho objev zůstal celkem bez povšimnutí až do nedávné doby, kdy se začal pravěkem Českobrodska zabývati Dřevo Václav, ředit. Národ. školy v Klučově.

Zbytky starobylé slovanské keramiky, které ředitel Václav Dřevo na Klučovském sídlišti nalezl a zachránil, vzbudily v archeologickém světě takový zájem, že se Státní archeologický ústav v Praze rozhodl systematicky prozkoumati celé hradiště.

Výzkum zahájen 21/8 1950 a byl jím pověřen dr. Jaroslav Kudrnáč ze Státního archeologického ústavu.

Na hradišti byly vykopány na délce 300 metrů sondy, v nichž byly nalezeny památky z mladší doby kamenné, bronzové a z doby hradištní.

V sondě číslo 1 byla vykopána na plošině hradiště jedinečná památka - základy neolitické chaty, kolem niž byly střepy keramiky kultury jordánovské a různé pazourkovité nástroje.

Na hradišti byly nalezeny také zbytky keramiky kultury unětické a knovízské.

Další strana.