Obecní kroniky
Kronika Klučov 1950-51 Strana 64 Obsah této kroniky
Předchozí strana Další strana
Jdi na stranu: 

Z něho vynikal černý orel na žlutém podkladě s rozepjatými křídly. Tabule visela na obloukové klenbě nad vraty vjezdu. Chlapci sehnali žebřík a dle vyprávění účastníků Pavel Vosecký tabuli s orlem sundal dolů a za zpěvu hodil ji do mlýnského potoka. Pozdě do noci byla naše samostatnost oslavována, lidem se nechtělo spáti, s pláčem se projevovala radost, že bude brzké shledání s těmi, kteří jsou tak daleko ještě vzdáleni.

Druhý den práce stála, v obci vyvěšeny prapory v národních barvách a v okolí bylo slyšet vyhrávati hudbu.

Nájemce dvoru Arthur Klinger udal odstranění erbovního znaku na četnické stanici v Poříčanech a dal tabuli v potoce hledati. Četníci přišli vyšetřovat dle označeného udání, které mělo za podklad, že prý to nebylo rakouské označení, nýbrž že to byl majetek soukromý. Ale vyšetřování usnulo ihned v zárodku, neb četníci nevěděli na čem jsou a co mají s tou věcí dělat.

Začaly se ustavovati okresní národní výbory, které převzaly vedení a správu všech politických úřadů, a to ze všech politických stran, v čele s Františkem Macháčkem za sociální demokraty, přednosta rada Vágner a hejtman Josef Kučera ku udržování pořádku a ku chránění svobodné republiky.

Zapomnělo se trochu na hlad a bídu, v pár dnech na venku a v městech nastalo mezi lidem trochu pochopení ku společnému soužití a lidé si navzájem pomáhali. Vyživovací stroj začal pracovati pouze pro republiku, přestaly české země vyživovati polovinu Rakouska a brzo byla zjednána částečná náprava.

Tu a tam se uklidili do ústraní lidé, kteří měli obavu, že se jim bude splácet to, co dělali pro Rakousko.

Další strana.