Obecní kroniky
Kronika Klučov 1950-51 Strana 55 Obsah této kroniky
Předchozí strana Další strana
Jdi na stranu: 

Dle skutečnosti není tento soupis v obci správný, neb počet krav, které dávaly mléko, byl daleko větší. Taktéž bylo více mléka, které se za den nadojilo. Bylo všeobecnou snahou veřejnému zásobování odňati vše, co se jen dalo. Za odvedený litr mléka veřejnému zásobování obdržel dodavatel 1 K, ale prodal-li 1 litr mléka načerno, dostal až 5 K.

Vedle mlíkaře Štěpánka, který vozil mléko do Prahy ze zdejší obce a okolí, jezdil sem také hokynář Buchar z Prahy vlakem každodenně a ten vozil 2, někdy 3 baňky mléka po 25 litrech. Baňky s mlékem nakládal na zastávce večer do vlaku a vezl do Prahy. Ten kupoval to mléko dražší a mimo toho koupil ode všeho, co se dalo jísti.

Dále sem jezdil s vozíčkem, v němž měl zapřaženy 2 psy, V. Drtikol z Českého Brodu a ten vozil také dvě baňky po 25 litrech. Jezdil každý den. Také kupoval to mléko dražší, zač je prodával svým odběratelům, zde neznámo. Válečná doba naučila lidi využívat každé příležitosti, jakým způsobem si pomoci k penězům a obohacení.

Uhlí na výmlat obilí

O uhlí byla veliká nouze, pro domácí potřebu nebylo žádné. Kdo neměl hospodářství, uhlí nedostal. V roce 1917 se zase lidé něco nového naučili - podávali žádosti o příděl uhlí na výmlat.

Do zdejší obce přišly v roce 1917 tři příděly pro střední a malé rolníky - celkem 360 q hnědého uhlí. Dvůr čp. 1 dostal 2 vagóny, čp. 3 2 vagóny, čp. 4 1 vagón, čp. 10 2 vagóny přímo, hodně přes 1.000 centů uhlí.

Některý hospodář se ukázal, že jest člověk, přenechal svým dělníkům po trošce, ale některý dal navoziti uhlí do záděně a zaházet slamou. Takových chytráků bylo většina. Bylo v obci hodně nevůle, přestal se bráti ohled a soucit jeden s druhým. To všechno naučila lidi doba válečná.

Není dobře pro lidskou společnost, když veškerá ušlechtilost z ní vymizí.

Další strana.