Obecní kroniky
Kronika Klučov 1950-51 Strana 56 Obsah této kroniky
Předchozí strana Další strana
Jdi na stranu: 

Posílání za vojáky

Dokud to šlo, v roce 1917 posílaly se za vojáky na frontu potraviny, různé části oděvu a hlavně prádlo. Rodiny a manželky vojínů utrhovaly si od úst a zvláště ty, které neměly pozemků a bohatství a které musely za denní mzdu pracovati. Zasílalo se na frontu všechno, co se jen sehnati dalo a to buď poštou, nebo po kamarádech vojínů. Jak často se stalo, že zaslané věci nenašly toho, komu byly zaslány - fronty se měnily každým dnem, ba i hodinou.

Zdejší vojíni byli rozseti po všech frontách - v Ruském Polsku, v Haliči, v Bukovině, v Rumunsku, v Srbsku, v Albánii, v Bosně, Hercegovině, na Černé Hoře, v Itálii, později u Soluně, Francii a Rusku.

Červené lístky a fronty

Vojíni posílali z fronty červené lístky s pár tištěnými slovy “jsem zdráv a dobře se mi vede”. Došel lístek od vojína z Polska a od něho samého za několik dnů z fronty v Itálii neb odjinud, někdy po několik měsíců nebylo možno zvěděti, kde se vojín nachází, bylo těžko sledovati nebo věděti kam byl odvezen.

Dovolené z fronty

Když přišel některý vojín ze zdejší obce na dovolenou, byl to veliký svátek v rodině. Ale ty dovolené byly tak řídké, jednou za rok nebo za dva roky. Některý nepřišel domů za celou válku, obzvláště když přišel v prvých letech války do zajetí.

Ti, kteří se dostali domů na delší dovolenou, ani se doma před lidmi moc nechlubili, jak a jakým způsobem dovolenou obdrželi a hledali cesty, jak a zač si dovolenou prodloužiti. Těch způsobů bylo mnoho - buď vliv na úřadech, protekce doložená dodávkou potravin, někdy i penězi, pomáhaly i různé nemoce. O tom by se daly psáti články do nekonečna.

Zajatci na polní práce

V roce 1917 byl veliký nedostatek pracovních sil. Scházely síly mužské na polní práce a ku zajištění úrody. Bylo žádáno prostřednictvím hejtmanství, aby bylo vypomoženo obci přidělením zajatců na práci.

Další strana.