Obecní kroniky
Kronika Skramníky, List 116 Strana 232 Obsah této kroniky
Předchozí strana Další strana
Jdi na stranu: 

Číslo 1.

Hlavou, srdcem a žaludkem naší osady byl dvůr a fara. Majitelé jejich vlastnili většinu pozemků, měli svobodu a řídili život ostatních robotných lidí. Dějiny obce jsou dějinami dvora a kostela s farou. Po 8 století bránil dvůr vzrůstu vesnice.

Kníže Břetislav daroval Skramník klášteru Sázavskému, v jehož majetku byl do husitských válek. Po bitvě u Lipan smířil se Volfart z Javorova, pán na Radimi, s králem Zikmundem, který mu r. 1436 zapsal za služby válečné dvůr i ves Skramník a jiné statky za 400 kop grošů. Volfart měl dcery Kateřinu a Dorotu, jejichž manželé zahynuli za Jiřího Poděbradského ve válce a statky Volfartovy prohlášeny za odúmrť.

Král Jan Lucemburský vyměnil panství Černokostelecké r. 1344 s p. Ješkem z Náchoda za panství náchodské. Páni z Náchoda prodali r. 1415 kostelecké panství Janu ze Smržova, sekretáři krále Václava IV. Nástupcem Janovým byl Jindřich Smržovský z Kostelce. Měl v majetku svém i Skramník. Svědčí o tom list krále Vladislava z r. 1492.

První dopis z r. 1492

Skramníky r. 1492–1494

My Vladislav, z božie milosti Uherský, Český, Dalmatský, Chorvatský etc. král, margrabie Moravský, Lucemburské a Slezské knieže, a Lužický margrabie etc., oznamujem tiemto listem všem, že jest nás zpravil statečný Jindřich z Kostelce, věrný náš milý, kterak má a drží v některých zápisech dvuor řečený Škravník s jeho příslušnostmi, kterýžto dvuor jest velmi zpustlý na stavení svém, a při tom dal jest nám znáti, že by taková sešlá stavenie opravovati chtěl, prosě nás, abychom napřed k tomu povolenie naše dáti i také jej v tom, aby těch nákladuov škoden nebyl, opatřiti ráčili, k kteréžto prosbě proto, aby ten dvuor na stavení svém dokonce nezpustl, jsúce nakloněni, svolili jsme a tiemto listem svolujem, povolenie naše královské k tomu dávajíc, aby již psaný Jindřich a dědicové jeho mohli na stavenie a na opatrovanie jižpsaného dvoru pronaložiti až do 50 kop grošů č., širokých, střiebrných, dobrých. A což by kolivěk do sumy jmenované na stavenie neb opravovánie

Další strana.