Obecní kroniky
Kronika Klučov 1951-75 Strana 331 Obsah této kroniky
Předchozí strana Další strana
Jdi na stranu: 

Počasí

Počasí bylo chladné, vlhké.

Leden i únor byl poměrně teplý, teploty se udržovaly stále nad 0°. Sníh nebyl, často drobně pršelo. Za celé dva měsíce byly jen 2 slunné dny, stále byla mlha, trvající i přes den. Na konci února uhodil mráz –2° až –6°, foukal studený severovýchodní vítr (rozhlas hlásil na Sibiři –50°, v Moskvě –22°). Na začátku března se udržovaly ranní teploty –1° až –4°, padal sníh s deštěm. 3. března napadlo 10 cm sněhu, ale roztál. Denní teploty +4° až +8°.

Začátek dubna byl teplý, slunný. Všechno rychle rostlo, kvetlo. Zdálo se, že bude pěkné jaro. 23. dubna uhodil mráz –4°, udržel se do konce dubna (až –6° C). Zmrzly kvetoucí třešně, meruňky, ranné švestky a slívy, ořechy lískové i vlašské. Na zahrádkách zmrzly růže, poupata pivoněk, tulipány, narcisy. Na polích pomrzly keře raných brambor, i vzešlá řepa. Musela se znovu vysít.

V květnu i v červnu bylo chladno, často pršelo. V červnu byly jen 3 slunné dny. I v červenci bylo chladno, deštivo; muselo se topit.

Srpen byl teplejší, časté přeháňky. Žně se prodloužily téměř na 4 týdny. V září bylo chladno, časté přeháňky; brambory se vybíraly za vlhka.

V říjnu přišly první mrazíky. Zdálo se, že bude brzy zima a že bude chladná, vytrvalá, protože bylo na stromech a keřích hodně plodů jeřabin, hlohu, dříšťálu, pámelníku, šípku. Často pršelo, foukal studený vítr. Řepa se sklízela za mimořádně těžkých podmínek: za zimy a deště. Ze všech továren jezdili pracovníci denně na brigády do JZD i na pole státních statků. Úsilím všech se podařilo řepu sklidit.

Listopad byl poměrně teplý, pršelo až do vánoc. Před vánocemi přišlo ochlazení, ale vánoce byly deštivé, “tmavé”.

Počasí bylo po celý rok nepříjemné, ale úroda byla bohatá. Jen s velkým úsilím lidí byla všechna úroda sklizena. Města pomohla venkovu - sklidit úrodu bylo ctí všech občanů.

Archeologické objevy v Klučově

V roce 1974 pokračoval Archeologický ústav Československé akademie věd v záchraně archeologických objektů objevovaných při rozšiřování pískovny v Klučově. Vedoucím byl dr. Jaroslav Kudrnáč, CSc.

Další strana.