Obecní kroniky
Kronika Klučov 1951-75 Strana 201 Obsah této kroniky
Předchozí strana Další strana
Jdi na stranu: 

Rok 1968

Úvod

Rok 1968 byl bohatý politickými událostmi. Byl to rok 50. výročí samostatného Československa a 20. výročí Vítězného února.

Politická situace ve státě

Na lednovém zasedání ÚV KSČ (Ústředního výboru KSČ) byl odvolán z funkce prvního tajemníka ÚV KSČ i z funkce presidenta republiky s. Antonín Novotný. Náš stát se ocitl v neutěšené ekonomické situaci - změna v této vedoucí funkci strany i státu se připravovala již na podzim v r. 1967. Prvním tajemníkem ÚV KSČ byl zvolen s. Alexandr Dubček. Většina československých občanů očekávala, že povede stranu poctivou, spravedlivou a pevnou rukou k socialismu. Věřila, že dokáže přesvědčit lidi, že poctivá práce, využívání pracovní doby, šetření materiálem, zamezení rozkrádání veřejného majetku naši hospodářskou situaci zlepší. Na trhu se projevil nedostatek některého textilního zboží, např. lůžkovin, ručníků, plenek. Čím to bylo - nedostatek surovin? - prodej pod pultem? - šmelina?

Věřili jsme, že nové vedení strany zamezí všem nešvarům, že poctivou prací překonáme všechny těžkosti. Z celé vlasti se scházely peníze na Fond republiky, odbočky Čsl. banky přijímaly od občanů zlato pro republiku.

22. března 1968 byl zvolen presidentem ČSSR armádní generál Ludvík Svoboda, velitel čsl. armádního sboru, který spolu s Rudou armádou bojoval proti nacistickému Německu v Sovětském svazu i na území ČSR. K Pražskému hradu se upíraly všechny naše naděje. Na politickém poli se objevila jména Šik, Smrkovský, Mlynář, Černík, Kriegel a jiní. Jak a kam nás povedou?

V naší obci občané klidně pracovali jak v zemědělství, tak i na zvelebení obce. Nikdo netušil, jakým směrem se opět začalo politicky pracovat - že se zvedají síly protisocialistické a protisovětské.

Překvapením pro naše občany byl 21. srpen 1968 - vstup armád států Varšavské smlouvy do ČSSR. Občané byli poslušni presidenta republiky s. Ludvíka Svobody. Nic se v obci nestalo, co by mohlo narušit občanské soužití, všichni občané byli jednotni.

Další strana.