Obecní kroniky
Kronika Klučov 1951-75 Strana 30 Obsah této kroniky
Předchozí strana Další strana
Jdi na stranu: 

Hradiště v Klučově

Pro paměť - Archeologické Rozhledy, ročník 1955, č. VII:

Slovanská obydlí na hradišti v Klučově - napsal po provedeném výzkumu Dr. Jaroslav Kudrnáč, redigoval Dr. Jan Filip:

V roce 1955 pokračoval Archeologický ústav v soustavném výzkumu slovanského hradiště v Klučově u Českého Brodu. Podařilo se učiniti další objevy, které v mnohém doplnily dosavadní poznatky o způsobu života jeho obyvatel od poloviny 8.–10. století.

Při sledování průběhu druhého pásu hradišťního opevnění, jenž je na východní straně návrší kolem vnitřního opevnění, vpředu na 63 m, bylo zjištěno, že v sondě č. 80 na parcele 459/I, že příkop vnitřního opevnění - druhý pás - prochází sondou č. 7.

Ve hloubce 2 m pod jižním okrajem příkopu se zachoval zbytek obilnice do výše 85 cm nad jejím dnem. Vyplňovala jí šedohnědá hlína promíšená uhlíky, která ji odlišovala od výplně příkopu.

V zásobnicové jámě byly zbytky hradištních nádob a zvířecích kostí, ve druhé obilnici rozrušené příkopem, hluboké 235 cm, byly četné zvířecí kosti a spálená hlína se zrním.

Další obilnice - jáma hluboká 125 cm pod původním povrchem, byla od druhé vzdálená 140 cm. Při pátrání po kůlových jámách hradby za příkopem směrem od areálu hradiště na mírném svahu klesajícímu od severu k jihu jsme shledali, že pod popelovitou vrstvou je nakupeno kamenů do výše 15-20 cm, zaujímající plochu asi 1 m2.

Kameny kryly oválné ohniště 78 ´ 68 cm, které vyznačovala do červena vypálená spraš. V ohništi byly dva hliněné přesleny a zlomky hradištní keramiky. Při jeho západním a východním okraji se jevily skupiny jamek po zahrocených kůlech a další jamky, avšak menší, byly jižně od něho.

Plošný odryv odkrývky prokázal, že ohniště je při severozápadním cípu, obdélníkového tvaru jámy s mírně zaoblenými rohy a svislými stěnami.

Další strana.