Obecní kroniky
Kronika Klučov 1950-51 Strana 129 Obsah této kroniky
Předchozí strana Další strana
Jdi na stranu: 

Později tento pozemek koupil rolník Jan Tůma, čp. 4, který otevřel na okraji pozemku nad obecním lomem pískovnu a dodával písek na stavbu nové Zemské hospodářské školy v Liblicích.

Rolník Jan Tůma se zajímal o archeologické nálezy v katastru zdejší obce. Po několikráte si všemožným způsobem vyžádal pomoc u Výzkumného ústavu archeologického v Praze; provedl několik vykopávek, při nichž se našlo dosti starých věcí, popelnic, hrnců, bronzových a železných památek, upomínajících na staré doby, kdy se osídlovala Česká země.

Po skončení okupace, když se začaly urovnávati poměry v naší vlasti, přišel do zdejší obce na školu řídící učitel Václav Dřevo a ten seznav příhodnou půdu při zdejší obci, že zde leží v zemi ukryto hodně vzácných archeologických památek, dal se do práce a v pár letech docílil velmi pěkných úspěchů. Z nalezených věcí uspořádal několik výstavek a ku vysvětlení české staré historie připojil přednášky.

Místa, kde se vykopávky s nálezy nacházejí, dal chrániti památkovým úřadem, zvláště na “Ptáčku”, nyní pozemku žherského občana Lefnera, který tento pozemek nabyl koupí od rolníka Bohuslava Holuba, zetě Jana Tůmy. Holub vysázel celý pozemek třešněmi a višněmi.

Na rok 1950 uspořádal ředitel národní školy ve zdejší obci Václav Dřevo pamětní den oslav 700letého trvání obce Klučova, kdež budou archeologickou sbírkou památek na výstavce dokázány tyto historické dějiny zdejší obce.

Další strana.