Obecní kroniky
Kronika Klučov 1922 Strana 104 Obsah této kroniky
Předchozí strana Další strana
Jdi na stranu: 

dřevěnými, místy ozdobnými pod doškovými střechami s malými okénky hledícími na náves. U každého gruntu zahrada; naše výšiny porostlé různým ovocným stromovím, dvě vinice, kde rostlo víno, broskev, meruňka, jedlý jeřáb, réva, rybíz, angrešt, jahoda; černá obora a bažantnice sahala až k samému potoku mlýnskému. Návrší od Poříčan směrem ke Kounicům porostlé lesem, dále byl pak kounický háj. Na písčitých polohách borek; nechyběla u některých gruntů ani chmelnice, i zahrádky zeleninové a jistě květinové nescházely a v místech, kde jste založili část nového Klučova mezi drahou a mlýnským náhonem, byla rozsáhlá zelnice, pěkně ohražená. Potoky byly vroubeny topoly a vrbami a keři, mezi nimiž rostl ve velkém množství divoký chmel a různé vodní rostliny, nad obcí velký rybník, pod ním v obci malý rybník vejtažní, ve kterých se hemžilo plno ryb, zdržovalo se hojně vodního ptactva, potok sám pak měl hojnost ryb a raků. Přečtěte si spis Žaludův “Česká vesnice”, kde jsou vesnické stavby ze století, o kterém píši, jsou tam uvedeny i kroje, a budete mít obraz tehdejšího Klučova i s těmi Vrátkovskými, Vondráčky, Dvořáky, Smetany, Řezáči, Potměšily.

V některých dobách bylo to arci zpustošené následkem války, statky a chalupy po léta byly pusty, těžký byl život, ale přec přes to musel Klučov poskytovati pěkný obrázek.

1713 V roce 1713 sepsán tak zvaný katastr tereziánský. Jsou v něm uvedeni tehdejší držitelé, pak dřívější a poprvé polohy jednotlivých polí.

 

Další strana.