Obecní kroniky
Kronika Klučov 1922 Strana 6 Obsah této kroniky
Předchozí strana Další strana
Jdi na stranu: 

toto zboží prodal pánům Mikuláši z Dražovic a Janu ze Lstiboře. Tito prodali r. 1510 Klučov panu Michalu Slavatovi z Chlumu a z Košumberka, jenž ho odkázal manželce své Elišce ze Sovince a po její smrti připadl Klučov Černému Kostelci, který drželi Slavatové. Pak vládl jeho bratr, po něm nastoupil pan Diviš tohoto rodu. Pan Diviš byl víry pod obojí a přistoupil za příkladu svých bratrů a přátel ku jednotě českých bratří. To ho zavedlo v jednotu pánů, králi Ferdinandovi I. odporujících. Byl jedním z dvanácti direktorů; jim uloženo, aby vykonávali a předsebrali vše, čeho by k ochránění starobylých práv země české a obecného dobra bylo zapotřebí.

Proto byl na tak zvaném krvavém sněmu dne 23. srpna 1547 přísný soud nad ním vynešen; ačkoliv chtěl vinu svou omluviti tím, že byl příliš mlád a nezkušený, propadlo nicméně panství jeho kostelecké i se statkem Klučovem komoře královské. Ještě pak později na kratičký čas se dostal Černý Kostelec v držení toho rodu, když vnuk Divišův, jménem Jindřich, pojal za manželku Markétu Saloménu ze Smiřic.

R. 1558 prodal Ferdinand panství černokostelecké se statkem Klučovem panu Jaroslavu Smiřickému za 30.000 kop grošů českých.

Jaroslav ze Smiřic byl synem Sigmunda Smiřického na Skalách, Hořici, Škvorči, Náchodě, Poličanech a Miletíně.

_____________________________

R. 1409 zeman Zdeněk z Chotouně pojišťuje své ženě Dúbravě 7 kop ročního úroku holého a věčného, jenž měl na statcích Jana z Klučova.

R. 1416 pozvali kouřimští konšelé k soudu nad Štěpánem z Klučova (Jednalo se se Štěpánem, synem Klimešovým z Chotouně a Havlem z Poříčan, kteří byli obžalováni z loupeže) konšely nymburské, kutnohorské a kolínské. Mezi zemany kraje kouřimského, kteří za krále Jiřího zvoleni byli k řízení vojska z toho kraje, nalezáme též Petra, čili Petříka Klučovského.

Další strana.