Obecní kroniky
Kronika Klučov 1950-51 Strana 99 Obsah této kroniky
Předchozí strana Další strana
Jdi na stranu: 

Vystěhovalci z pohraničí

Přichází rok 1938, který jest zapsán nesmazatelně v hlavách a srdcích všech těch lidí, jež jej přežili. Do obce přicházejí lidé z území našich hranic, odkud pro zlovolnost pronásledování od německého obyvatelstva museli utéci.

Na strážní domek zdejší zastávky státní dráhy přistěhoval se Josef Bílek s rodinou, který byl strážníkem dráhy Ústecko-Teplické.

Do zdejší školy se přistěhoval učitel Adolf Šůlista s rodinou, který byl učitelem na škole měšťanské v Českém Krumlově.

Ku příbuzným do čp. 25 se přistěhoval Pilc Josef, který byl železniční zaměstnanec na ústředním nádraží v Ústí nad Labem.

V obci jest vzpomínáno těch, kteří museli před léty opustiti své domovy a jíti hledati kus chleba do území, které nám nyní Němci béřou. Od těchto lidí, kteří šli za živobytím na práci do dolů, továren a za řemeslem, docházejí smutné zprávy a zoufalé dožadování pomoci svým rodinám, které zůstaly chudé a snad proto musí v té bouři zahynouti.

Sbírka na obranu státu

Okresní úřad v Českém Brodě vyzývá všechny obecní úřady, aby se po obci provedla sbírka - podpořit v tak vážné chvíli republiku, by měla prostředky ku své obraně. Sbírka nese pojmenování Jubilejní fond na obranu státu.

V obci bylo sebráno a odevzdáno svému účelu 2.617 Kč.

Šeptanda 1938

Přinesli lidé, kteří jedou denně do Prahy, že se tam povídá, že budou české děti do čtrnácti roků staré evakuovány do Rumunska, a to bez matek, aby byly chráněny. Hned této šeptandy byla plná vesnice, úředně to bylo vyvráceno v časopisech.

Další strana.