Obecní kroniky
Kronika Klučov 1950-51 Strana 58 Obsah této kroniky
Předchozí strana Další strana
Jdi na stranu: 

Legie a jejich počátek

V roce 1916 již počaly, ač velmi opatrně, obíhati zprávy a pověsti o českých legionářích a českém odboji. Byla to práce českých vůdců za hranicemi. Vojíni z fronty, kteří přicházeli na dovolenou, tu a tam prozrazovali, že na frontách proti nim stojí čeští lidé, kteří na ně volají do zákopů.

Vojíni vyprávějí, že nyní, často nenadále se dějí u českých pluků náhlé prohlídky jejich věcí a zvláště napsané poznámky a že jejich dopisy jsou přísně censurovány. Zápisní knížky při nalezení ihned zabaveny a shledáno co dost málo závažného, ihned následují přísné tresty. Takový vojín je označen co nespolehlivý a je vbrzku přeložen k jiným vojenským útvarům, obyčejně maďarským a tam mu bylo dáno znáti, že je Čechem.

Na frontách se vzdávali čeští lidé, jakmile se jim naskytla k tomu příležitost, ponejvíce u pluků číslo 36 a 28, které později byly rozpuštěny a vojíni zařazeni ku plukům národnosti německé neb maďarské.

Na frontě italské vojáci čeští přebývali a byl-li takový voják chycen, byl bez velkého soudu pověšen - na Piavě před Oderzem se věšeli před očima vojáků pro výstrahu. Z toho se stavěly naše legie. Jejich základem byli čeští lidé v Rusku, ve Francii a jinde usedlí, ti tvořili na začátku války skupiny tak zvaných starodružiníků, kteří byli přidělováni k různým útvarům co skupiny výzvědné.

Legionáři z naší obce

Ze zdejší obce byl v řadách starodružiníků Karel František v roce 1914,

v roce 1915 Bohata Václav z čp. 61 - dělník, Šimerka Josef z čp. 62 - dělník,

Pokorný Karel z čp. 8 - dělník, Musil František z čp. 33 - dělník,

Burián Adolf z čp. 2 - syn mlynáře, co ruský legionář,

v roce 1916 Martínek Bohumil z čp. 14 - zemědělec, legionář italský.

Všichni uvedení se navrátili po válce domů a začali zase pracovati ve svém povolání.

Další strana.