Obecní kroniky
Kronika Klučov 1950-51 Strana 50 Obsah této kroniky
Předchozí strana Další strana
Jdi na stranu: 

Nastaly soupisy obilních zásob - nucené dodávky a rekvisace. Do obce přišli maďarští vojíni a četnictvo, chodili po staveních, na sýpkách zjišťovali pomocí odborných odhadců množství zásob a to jak obilí, mouky a bramborů, a často docházelo ku zabavování a ku trestům. Všechny šrotovníky byly v obci sepsány, zaplombovány úředními plombami.

Úředně nařízeno zavedení knih mlecích výkazů na obecních úřadech. Každý zemědělec byl samozásobitel, musel při žádání mlecího výkazu udati počet osob, které byl povinován živiti a obdržel výkaz na množství obilí ku semletí ze svých zásob. Výkaz samozásobitel při dovezení obilí do mlýna dal mlynáři, on byl povinen vésti knihu mletí, mlecí výkazy zapsati a po semletí výkazy zaslati na okresní úřad ku kontrole. Mlynář musel sám ve mlýně vésti přesné knihy ku přísné kontrole revisorů, kteří se dostavovali bez ohlášení, nepravidelně. Celý tento aparát podléhal obilnímu ústavu v Praze.

Soupis bramborů 10. 8. 1916

Obecní úřad dle nařízení provedl ve zdejší obci soupis brambor, aby se zjistily přebytky po zásobení osob v obci, a které by se mohly odvézti ku veřejnému zásobování. Bylo sepsáno 299 q bramborů.

Válečné půjčky

Dle vyzvání státních úřadů v roce 1917 17. ledna uvolilo se obecní zastupitelstvo upsati čtvrtou válečnou půjčku v obnosu 2.000 K s oznámením (arciť dle nařízení), že jest ochotno zůstatek kmenového jmění zdejší obce upsati na další půjčky válečné.

Dar na invalidy

Ku úřední výzvě roku 1917 17. ledna obecní zastupitelstvo schválilo, aby pro péči o invalidy v obvodu 9. armádního sboru Litoměřického obec věnovala obnos 150ti K z obecní pokladny.

Pojištění vojínů

Ku přípisu okresního hejtmanství, aby bylo v obci zahájeno pojištění chudých příslušníků vojínů u c. k. sirotčího fondu ve Vídni, usneslo se obecní zastupitelstvo, aby obecní úřad vyšetřil, zdali nestává

Další strana.