Obecní kroniky
Kronika Klučov 1950-51 Strana 49 Obsah této kroniky
Předchozí strana Další strana
Jdi na stranu: 

Na výsek do krámu musel řezník koupiti jen prostřednictvím nákupní společnosti a míti schválení od hejtmanství. Hodně se čachrovalo - dobytek se převáděl v noci polními cestami, kupoval se načerno za značně vyšší ceny - a to lidi lákalo.

Potravinové lístky

V roce 1916 byly zavedeny lístky na vydávání chleba, mouky, cukru, tuků, uhlí a petroleje. Lístky pro obec vydával okres a hejtmanství. Obec musela poříditi soupis osob potřebných a lístky v obci vydával u starosty učitel Jan Horký z Poříčan za roční odměnu 130 K, které jemu platila obec. Taktéž platila obec dovozné za potraviny, které se dovážely z Českého Brodu. Obchod se velice rozvíjel a každý, kdož při tom byl, stal se vzácnou osobou a účastník při tom rychle bohatnul.

Obec pověřila místní obchodníky Krausovou Růženu a J. Rathauského prodejem potravin a všeho, co se na lístky vydávalo a ti si mohli ku stanovené ceně započísti veškerá vydání s tím spojená. 1 kg jednomleté mouky stál 3 K, po půl roce až 5 K, 1 kg cukru až 8 K.

Za dovoz přidělených potravin platila obec v roce 1916 a 1917 192 K. Dovezeno bylo 136 q 80 kg potravin všeho druhu na 32 povozech.

Toho času dostávali pivo hostinští na příděl dle počtu obyvatel v obci se nacházejícími a to velice málo. Prodávali pivo jen někdy a jen někomu, zač se dalo. Pod 2 K 1 litr nebyl.

Kuřivo vůbec nebylo. Lidé ve městech přece něco sehnali, nosili tabák a kuřivo na venek, za výměnu, hlavně potravin. Každý kdo měl venku dosti potravin, měl příležitost získat výměnou všeho - tento pořádek přinášela každá válka.

Mlecí výkazy 1916

V roce 1916 byly zavedeny nucené mlecí výkazy držitelům pozemků - zemědělců, které vydávalo hejtmanství, později Božetěch Miškovský, knihkupec a redaktor Našich Hlasů v Čes. Brodě.

Další strana.