Obecní kroniky
Kronika Klučov 1950-51 Strana 18 Obsah této kroniky
Předchozí strana Další strana
Jdi na stranu: 

Staly se i případy, že potřebovaly pomoci i úřední orgány německé ochrany, které pokradmu přišly pro trochu mouky.

Celé rodině byl po okupaci veřejně vysloven upřímný dík za veškerou pomoc, mlynář jmenován čestným občanem obce zdejší a na pamět udělen mu diplom.

Nové zákony po okupaci prohlásily cukrovar v Českém Brodě za znárodněný majetek se všemi nemovitostmi k němu náležejícími i s mlýnem v Klučově a mlynář ponechán na mlýně co nájemce národního podniku.

Obecní stromoví

Ovocné a jiné stromoví na obecních pozemcích za starých dob bylo velice málo, v účetních starých knihách není možno nalézti nějaký příjem nebo výdaj týkající se stromoví.

Podle potoka Šembery u Jordánu, jakož po potoce dolů bylo něco topolů a vrb. V roce 1830 jest v účetní knize zapsán výdaj za košíky ku stromkům u zvoničky l zl. Stály tam dvě lipky, ale dle všeho neměly dlouhého trvání. Roku 1935 se sázely vrby podle potoka.

Na malé vinici bylo několik planých hrušek, hodně starých. Názvy U hrušek, Pod hruškami, zapsané v Josefínském katastru v názvu poloh uvedených dokazují, že již v roce 1875 byly tyto stromy staré.

Pamatujeme, my staří, ještě několik těchto stromů, zajisté pozdějších, na malé vinici. Jednu hrušku planičku u přejezdu státní dráhy, která byla po dlouhá léta od mládeže stále rozlámaná. Hlásili se k té hrušce dvorští, později za lepšího dozoru dostala pěknou korunu, která byla příčinou, že při velké bouři roku 1908 12/9 vyvrácená byla. Od Klučova do Poříčan a sice od skály k cihelně vpravo i vlevo silnice byly za starosty Františka Picka roku 1866 vysázeny švestkové stromky v počtu 160 kusů. Stály 25 zl. 20 kr. Za kolíky a zasázení se vyplatilo 8 zl. 90 kr. V roce 1867 za vyhynulých 12 stromů a 80 kusů odcizených vydáno 3 zl. 50 kr. za nové vysazení.

Další strana.