Obecní kroniky
Kronika Skramníky, List 170 Strana 339 Obsah této kroniky
Předchozí strana Další strana
Jdi na stranu: 

Bez textu

 

Výstřižek z novin (nevlepeno)

Farní chrám ve Skramníkách

Nedaleko Čes. Brodu nade vsí Skramníky a kopečku rozhlíží se po širé rovině starobylý farní chrám Stětí sv. Jana Křtitele.

Skramnický kostel byl farní již ve 14. století. V bouřích husitských i v potomních válkách byl vyloupen a vypálen. Poněvadž hrozil sesutím, byl r. 1906 rozbořen i se zvonicí.

Nový kostel byl postaven zcela podle své původní podoby. Gotický presbytář přikryt žebrovou klenbou a loď plochým stropem. Věž přistavěna k evangelijní straně presbytáře a její spodní místnost slouží za sakristii. Barokový hlavní oltář má novější obraz Stětí sv. Jana Křtitele a nahoře jest ozdoben pěkným sousoším Nejsvětější Trojice.

V lodi po stranách vítězného oblouku stojí dva barokové oltáře.

Při jižním vchodu chrámovém je do zde vsazen náhrobní kámen rytíře Vilíma Blanického z Blanice a na Cerhenkách (zemř. 1584), posledního potomka svého rodu.

Na věži visí krásný zvon z r. 1585 od slovutného zvonaře Brikcího. Český nápis na něm hlásá, že byl slit nákladem pobožných Skramnické fary osadních, když kněz Fridrich Bohdanecký tehdáž byl ve Skramníku farářem.

Na zvonu jsou znaky Jaroslava Smiřického ze Smiřic a jeho manželky Kateřiny, držitelů panství černokosteleckého.

Okolo skramnického kostela jest hřbitov, na východní straně obehnaný zbytkem hradebního příkopu a valu. Před hřbitovními vraty na skopaném valu stojí překrásná socha sv. Jana Nepomuckého od J. Brokoffa.

Na hřbitově při presbyterní zdi odpočívá slavný český kronikář a milčický rychtář František Vavák.

Ve Skramníkách neslaví se pout 29. srpna, na den Stětí sv. Jana Křtitele, nýbrž již o Nanebevstoupení Páně.

František Vavák, jehož rodná ves Milčice náleží do skramnické farnosti, vypravuje o změně poutního dne ve Skramníkách zajímavou událost.

Na počátku 18. století stal se skramnickým farářem Florián Mikulovský, bývalý kaplan týnského chrámu v Praze.

Nový farář, aby svým osadníkům názorně naznačil nanebevstoupení Spasitelovo, o svátku Nanebevstoupení přenesl s hlavního oltáře sošku Kristovu na stůl uprostřed chrámové lodi a připevnil ji na motouz, spuštěný otvorem s kostelní půdy.

Když pak kněz při mši sv. předčítal slova Písma sv.: “Ježíš pozdvižen byl (do nebe) před zraky svých učeníků”, soška pomalu byla tažena ke stropu. Jakmile zmizela ve stropním otvoru, sypáno bylo otvorem dolů tenké smažené pečivo na znamení darů a milostí Ducha sv. s nebe sesílaných. Doposud lid v Čechách toto pečivo nazývá “Boží milosti”.

Tento obřad ve skramnickém kostele došel u lidu takové obliby, že na svátek Nanebevstoupení Páně každoročně houfně se shromažďoval ze širého okolí do Skramník. Brzy potom namísto na svátek Stětí sv. Jana Křtitele poutní slavnost konána byla o Nanebevstoupení Páně.

V pozdějších válečných dobách a zvláště zákazem poutí do cizích kostelů od císaře Josefa II. skramnická slavnost upadla v zapomenutí. Ale ve Skramníkách podnes koná se pout o Nanebevstoupení Páně.

Rukopis dějin skramnického kostela a v nich i líčení této památné události pečlivě je uchováván ve farním archivu skramnickém jako památka na proslulého milčického rychtáře Františka Vaváka.

Julius Nádvorník

 

Výstřižek ze Světa Sovětů č. 37 ze dne 9. 9. 1959 (nevlepeno)

Představujeme vám NOVÉ JZD ČS.-SOVĚTSKÉHO PŘÁTELSTVÍ

Tento čestný název se neuděluje jen tak lecjakému hospodářství. A i kdybychom nevěděli o JZD Skramníky na Českobrodsku už předem vůbec nic, mohli jsme se domyslet; jedeme-li na takovéto slavnostní “křtiny”, poznáme družstvo, které má za sebou bezpochyby kus dobré práce.

Když jsme se onoho srpnového dne chystali na návsi seznámit s jeho členy a funkcionáři, vítala nás ruština. Podařil se dobrý vtip. Na slavnost do Skramník totiž přijela už odpoledne víc než třicetičlenná skupina sovětských turistů z Bělgorodské oblasti, a protože z hostitelů se už někteří domluví rusky a po tříhodinové konverzaci s hosty vpluli do nenuceného tónu, zahráli si Františkové, Janové a Josefové na Ivany Ivanoviče a Alexeje Vasiljeviče. A naopak, vedoucí sovětské skupiny Georgij Vasiljevič Borodulin, bývalý traktorista a dnes místopředseda oblastního výkonného výboru v Bělgorodu, si ověřoval v praxi své znalosti češtiny, s níž se už po několik let seznamuje při pravidelné četbě Rudého práva, Světa Sovětů a Pionýrských novin. A že český tisk nejen odebírá, ale i pravidelně čte, dokazovaly jeho obdivuhodné podrobné znalosti našeho zemědělství a vůbec národního hospodářství i kultury.

Tak tedy slavnost přejmenování, vzácní hosté a do třetice 10. jubileum družstva. To byl opravdu pádný důvod k velké oslavě. Však se taky v sále sešlo lidí, že se sotva vešli. V čele zasedlo čestné předsednictvo s tajemnicí ÚV Národní fronty a poslankyní NS Kleňhovou-Besserovou, která pozdravila družstvo jako předsedkyně krajského výboru Svazu československo-sovětského přátelství. Přišli i sousedé z okolních obcí a věční “soupeří” z družstva Rudá hvězda v Tatcích i se svým souborem lidové tvořivosti. Upřímně blahopřáli a vděčně využili příležitosti k živým a podnětným debatám jak se hostiteli, tak se sovětskými hosty.

Mládež se už pustila do tance a hospodáři u sklenky vína do besedy. Starosta sovětské skupiny Georgij Vasiljevič zapomněl na chvíli na svou funkci (však se skupina mezi přáteli neztratí) a octl se ve svém živlu. Vyprávěl o kolchozech doma, zamýšlel se společně s družstevníky nad úrodou i nad vyhlídkami do budoucna. Věděl už do všech podrobností, jak první skramničtí družstevníci začínali před deseti lety na sto třiceti hektarech s jediným párem koní, jak dostali první traktor, jak bývalo těžko, než se drobní rolníci naučili hospodařit ve velkém. Družstvo československo-sovětského přátelství dnes patří mezi nejlepší na okrese a Georgij Vasiljevič nešetří uznáním za to, že Skramníky letos první na okrese splnily (a dokonce překročily) dodávky obilí. Ale přitom, jako dlouholetý traktorista a kombajnér, který vlastníma rukama sklízel kolchozní úrodu, si nemůže odpustit otázku: čím to je, že cestou po pražském kraji viděl ještě v srpnu tolik obilí na polích? Že by země s tak vyspělým strojírenstvím měla nedostatek strojní techniky? Že by nadaní a pilní čeští zemědělci měli málo organizačních schopností? Vždyť v Sovětském svazu často za daleko horšího počasí a těžších půdních podmínek dovedou nasadit všechny síly, aby byla úroda v pořádku pod střechou. Tady zřejmě chybí víc operativnosti. Proč mohly Skramníky či Tatce sklidit včas a jiná družstva za stejného počasí nikoliv? Asi chybí větší kontakt mezi družstvy navzájem. Pravděpodobně lepší hospodářství drží tajemství svých úspěchů pod pokličkou, snad se málo soutěží...

Zdá se, že Georgij Vasiljevič klepl hřebík na hlavičku. Skramnickým ovšem, pokud jde o socialistickou soutěž, těžko co vytýkat. Byli už nositeli Rudého praporu okresu, vyhlásili závazky k Přerovské výzvě na počest 15. výročí osvobození, že vcelku asi o 13 % zvýší výrobu do konce příštího roku (a mají pro to reálné předpoklady), a taky kdysi soutěžili se svým sousedem, Rudou hvězdou.

Takové měření sil mezi nejbližšími sousedy je vždycky dobrá věc. Jeden od druhého se může lecčemus přiučit, navzájem si mohou v mnoha věcech vypomoci. Tak jako se už zemědělci přesvědčili, jaké výhody přináší společné hospodaření, tak si už dnes mohou spočítat, co teprve bude znamenat vzájemná spolupráce velkých celků, celých družstev. Vezmeme-li naše sousedy, Skramníky a Tatce, ač jsou v hospodaření nad běžným průměrem v okrese, přece i mezi nimi jsou rozdíly. V rostlinné výrobě, jak se zdá, jsou lepší Skramníky, v živočišné Tatce. Skramníky dosáhly v některých letech vyšší hodnoty pracovní jednotky, ale v Tatcích je jednotka vyrovnanější, bez zbytečných výkyvů. Zvyšují jen tehdy, když mají záruku, že sní nepůjdou dolů. A takových rozdílů v metodách hospodaření by se našlo!

A přitom tahle dvě družstva už kdysi soutěžila, poctivě, podle pravidel. Bylo to vzrušující utkání, ale žel, jak tvrdí skramničtí funkcionáři, hodnocení nebylo docela spravedlivé. A tak se teď zápolí mlčky, nezávazně. Jeden se sice snaží předehnat druhého, ale jen tam, kde jsou snazší podmínky. Skramníky dál vedou v rostlinné výrobě a pokulhávají v živočišné a Tatce naopak.

Kdoví, zda Georgij Vasiljevič něco slyšel o tomto tichém sporu. Jestliže ano, jistě si našel příležitost pohovořit o tom se skramnickými družstevníky, doporučil jim soutěž otevřenou, odpovědnou. Protože, když byl svědkem toho, jak upřímně a s hrdostí přijímá kolektiv lidí do štítu československo-sovětské přátelství, mohl si být jist, že stejně upřímně přijme dobrou radu a odpovědně se bude snažit dělat čest tomuto jménu.

... Slavnost skončila a družstvo ČSP vykročilo do druhého desetiletí. Přejeme dobrý vítr do plachet a zdravý ruch v rodině kolektivů, které nesou hrdý název československo-sovětského přátelství.

Postupně vám je na stránkách našeho časopisu představíme. A vrátíme se ještě i do Skramník. Družstevníci se jistě budou chtít pochlubit, jak plní své závazky k 15. výročí osvobození.

 

Pozvánka (nevlepeno)

RADA MNV, ZO KSČ A VÝBOR PRO POŘÁDÁNÍ OSLAV VE SKRAMNÍKÁCH

d o v o l u j í s i V á s  p o z v a t n a

OSLAVU

150. VÝROČÍ ŠKOLY

VE SKRAMNÍKÁCH

dne 4. a 5. září 1965

4. 9.:

SLAVNOSTNÍ VEČER - Kulturní sál MNV Skramníky

Vyhlášení Družstevního klubu JZD

KULTURNÍ POŘAD:

Vystoupí: Pěvecké sdružení učitelů Kolínska - Dir. V. Bláha

Pěvecký soubor “Radost” JZD “Rudá hvězda” Tatce - Dir. J. Příborský

Skramnické kvarteto - Komorní sdružení JZD Čs. sovět. přátelství - Skramníky

5. 9.:

7,00 hod.: Budíček

10,00 hod.: Slavnostní shromáždění v parku ZDŠ -

Projevy MNV, OV KSČ, ONV, MŠK, KNV, žáků

11,00 hod.: Otevření výstav:

Básníka Fr. Kvapila - žáka školy

Ak. mal. Lad. Nováka

Výtvar. prací žáků ZDŠ

12,00 hod.: Společný oběd

13,30 hod.: Veselice na hřišti ZDŠ

Koncert Kmochovy hudby

19,00 hod.: Posvícenská taneční veselice

Další strana.